متن کامل

جدول های بتنی را میتوان جز پرکاربرد ترین قطعات بتنی دانست. از موارد استفاده جدول های بتنی میتوان در زیبا سازی، محدود کننده فضا و هدایت سطحی آبها در معابر نام برد از طرفی فرسودگی این جداول نتیجه ای معکوس دارد و تعویض آنها هزینه زیادی را به همراه دارد اما به این نکته نیز باید توجه داشت که با رعایت اصول فنی و دقت در ساخت این جدول ها میتوان عمر آنها را افزایش داد.

 

جدول بتنی خیابانی پرسی

 

جداول بتنی به دو روش تولید می شوند:
1. ویبره ای
2. پرسی


در روش ویبره ای ابتدا ملات آماده شده که ترکیب آب ، سیمان ، ماسه و رنگ مورد نظر را در قالب های لاستیکی ریخته و بعد از فرآیند خشک شدن که به دو صورت خشک در محیط روباز و قرار دادن در آفتاب و هچنین اتاق بخار صورت میگیرد، قالب ها را باز می کنند و بعد از به عمل آمدن مناسب قطعه بتنی آماده نصب می باشد. برای بیشتر شدن دوام قطعه در روش سنتی نسبت سیمان به آب بیشتر باشد تا استحکام مورد نظر حاصل شود. البته در جداول بتنی فانتزی پلیمری همین روند انجام میگرد با این تفاوت که برای استحکام بخشیدن بیشتر به محصول نهایی از افزودنی های بتن مانند چسب بتن و همچنین ژل میکروسیلیس استفاده می گردد تا محصول نهایی در برابر سرما و یخبندان استحکام مناسب تری داشته باشد.
نوین بتن پارس مفتخر به تولید انواع جداول بتنی فانتزی در طرح ها و رنگ های مختلف از جمله : جدول بتنی فانتزی طرح آبشار ، طرح محرابی ، طرح شیاری و ساده و طرح هخامنشی و فروهر در رنگهای طوسی و قرمز می باشد. همچنین نوین بتن پارس جداول بتنی فوق را در دو نوع ویبره ای ساده و پلیمری نیز تولید میکند که همانطور که گفته شد جدول بتنی فانتزی پلیمری به لحاظ استحکام در برابر سرما، گرما و یخبندان مقاومت بالاتری نیز دارند.
در روش پرسی که خود به دو دسته پرسی خشک و پرسی تر تقسیم میشوند بتن به روش سنتی آماده می شود و بعد از ریختن در قالب های فلزی با استفاده از دستگاه پرس تخت فشار قرار داده شده و این فشار باعث میشود تمام آب از ملات بیرون بیاید. علت مقاومت این جداول در مناطقی که با یخبندان همراه هستند نیز به همین خاطر است.
تولید جداول خیابانی به علت سرعت زیادی که در تولید دارد از استقبال بالایی بر خوردار است. یکی از عوامل مهمی که در تولید جدول بتنی با کیفیت موثر است دمای ابتدای بتن در زمان قالب گیری است. این نوع جدول ها در ساعت های اولیه تولید بسیار ضعیف هستند پس محافظت از آنها در ساعت های اولیه تولید بسیار مهم است. برای بالا بردن مقاومت این جداول می توان از افزودنی های دیگری مانند چسب بتن و الیاف شیشه و همچنین ژل میکروسیلیس نیز استفاده کرد.

 

دپوی جداول بتنی کارخانه نوین بتن پارس

 

در تولید جدول بتنی پرسی خشک پس از مرحله تولید، وجود بسیار کم آب در قالب پرس می شود و تحت ویبره و فشار قرار می گیرد و سپس قالب برداشته شده و سینی که در آن محصولات قرار دارند از دستگاه خارج می شود و بعد از این مرحله جدول های پرسی به اتاقک عمل آوری انتقال داده می شوند و بعد از مدت زمان لازم عمل آوری به صورت مکانیزه دپو، پالت گذاری و بسته بندی می شود. از ویژگی های مثبتی که در تولید این نوع جداول وجود دارد استفاده دونوع بتن در قسمت رویی و اصلی اشاره کرد. این ویژگی ساخت جدول های بتنی با رویه رنگی را دارا است. سرعت تولید این نوع جدول ها نسبت به دیگر محصولات بالاتر است. جداول بتنی خیابانی گروه نوین بتن پارس با دستگاه های تمام اتوماتیک تخم گذار و به روش پرس خشک تولید و عرضه می گردد. عیار بتنی این محصول 450 کیلوگرم بر متر مکعب است. این محصول مقاومت بالایی در برابر سرما، گرما و عوامل فرسایشی دیگر دارد.
شرکت نوین بتن پارس جداول بتنی پرسی خیابانی خود را به روش خشک در ابعاد 10*50*30 سانتی متر ، 15*50*40 سانتی متر ، 15*50*50 سانت و همچنین 15*50*60 سانتی متر تولید و عرضه می نماید.
در تولید جدول بتنی خیس بعد از ساخته شدن بتن حجم مورد نیاز بتن وارد قالب پرس می شود که هر قالب فیلتر خاصی در قسمت بالایی و پایینی دارد. برای خارج کردن آب اضافی و بالا رفتن تراکم قطعات بتنی از سیستم مکش آب و پرس هیدرولیک 400 تنی استفاده می شود. بتن هایی با تراکم بالا موجب کاهش نفوذپذیری و بیشترشدن مقاومت و دوام در یخبندان می شوند. 


چند نمونه از موارد استفاده جدول های بتنی به شرح زیر است:
جداسازی فضاها مانند فضای سبز از مسیر تردد
سکو ها
بکارگیری جدول جهت جداسازی معابر شهری
ایجاد آبراه (کانیو)
 

29 دی 1399
تعداد بازدید: 5461
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×